ניהול אתגר הקורונה

בלימת התפשטות הקורונה בבתי הסוהר

"בתי הכלא בעולם הופכים למוקדי קורונה הצפיפות הקיימת ממילא בבתי הכלא ברוב המדינות, בעיות רקע כמו התמכרות לסמים ואלכוהול, תנועה מתמדת של יוצאים ונכנסים, חוסר אפשרות למרחק חברתי - כל אלו הופכים את בתי הכלא לפצצות זמן בריאותיות אקונומיסט מדווח על שחרור אסירים בניסיון להתמודד עם הבעיה, אך מדגיש שהאסון עומד להתרחש - אם טרם החל בפועל". מקור: אקונומיסט 22/04/2020

התפשטות הקורונה בבתי הסוהר עשויה הייתה להיות אחת הבעיות הקשות במדינת ישראל, שתגרור אחריה לשחרור גדול של אסירים בטחונים ופליליים מטעמים בריאותיים.

• התמודדות עם איום חדש ותקדימי שאינו מוכר בעולם. זיהוי, מרכזי כובד תוך כדי משבר ולמידה תוך כדי תנועה.
• התאמת ובניית תפיסות הפעלה, יצירת מנגנוני שינוי מהותי ממעלה שניה בהפעלת הארגון.
• מנהיגות בשעת משבר לאומי-עולמי, רתימת הארגון, יצירת מערכת שותפויות עם גורמים חוץ ארגוניים והתמודדות עם חששות.
• התמודדות עם שיח ציבורי בנוגע למתח בין זכויות למגבלות בבתי הסוהר.
• יצירת אמון – אסירים, סוהרים והחברה לאור המשבר.

קורונה הוא אחד האתגרים הכי מורכבים שחוויתי בחיי ובחיי הארגון עליו פיקדתי,שרות בתי הסוהר. בבתי הסוהר בעולם , אסירים מתו מקורונה, מדינות שחררו מאות אלפי אסירים עקב תחלואה בבתי הסוהר, התפרעויות ובריחות המוניות של אסירים. בית הסוהר- תא שטח קטן והרבה אנשים - פוטנציאל התפשטות של התחלואה.

תארו לכם אם התפשטות התחלואה הייתה מחייבת את מדינת ישראל בשחרור המוני של אסירים בטחוניים ופליליים ומאידך הטרור והפשיעה היו מתרחבים . בינואר 2020, לפחות שלושה שבועות טרם הוחל במדינה לטפל באיום אני התחלתי להתכונן עם אנשי לקראת הגרוע מכל. מה גרם לזיהוי המוקדם, נדבר כשניפגש. חוסר וודאות, עמימות, חשש, משבר והחובה הערכית להגן על אנשיי אסירים וסגל. איך משנים תפיסה ארגונית הנהוגה יותר משבעים שנה בלי לגרום לזעזוע ונזק, איזה סיכונים לוקחים וכיצד. מהם הסיבות להצלחה במאבק בבתי הסוהר. מה בניהול השגרה עזר לניהול חרום קיצוני באופן מושכל. אמון אסירים בשרות בתי הסוהר –אפשרי?

האתגר הגדול של חיי , אשתף אתכם בדילמות , בחששות, בקשיים ובהצלחות. אנסה לתת לכם כלים בהם תוכלו להשתמש ולהתכונן למצבי חרום. יהיה מרתק.

משך ההרצאה: 90-120 דקות. ניתן להבנות סדנא או יום עיון בנושא מנהיגות, ניהול במצבי משבר ועמימות.